ABC Lustra - jak wygląda proces powstawania luster

Lustra na przestrzeni lat

Nikogo nie dziwi widok lustra, znajdują się obecnie praktycznie wszędzie i już dawno stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Są one jednak dużo starsze niż mogłoby się wydawać. Już w czasach kamienia łupanego, gdy odbywał się pierwszy etap rozwoju naszego gatunku, ludzie tworzyli prymitywne zwierciadła z wypolerowanych kamieni. Jednak jak można się domyślić, nie oddawały one wiernie rzeczywistości, dlatego też postanowiono je dalej doskonalić, a ich rozwój zajął wiele lat. W starożytności zaczęto korzystać z polerowanych metali, takich jak brąz, ołów czy srebro i wykorzystywano je do czasów średniowiecza, wciąż nie był to jednak pożądany efekt. W okolicach XIII wieku popularność zaczęły zyskiwać szklane lustra, które co prawda pojawiły się jeszcze w I w n. e. w Rzymie, ale nie przykuły wówczas aż takiej uwagi i na wiele lat o nich zapomniano. 

Szczególnym momentem w historii luster było dodanie do zwierciadeł stopów rtęci, które pozwalały na stworzenie jeszcze bardziej przeźroczystego szkła. Pomysł ten miał swój początek w Wenecji i powodował, że lustro z jednej strony odbijało wszystko co znajdowało się przed nim, a z drugiej zachowywało się jak okno. Tak powstały znane dziś doskonale lustra weneckie, które zachwyciły tłumy na francuskim dworze za czasów Ludwika XIV, dzięki któremu w XVII w. Francja pokochała zwierciadła i przejęła tytuł czołowego wytwórcy luster. W tym czasie były one bardzo drogim dodatkiem i nie każdy mógł sobie na nie pozwolić. Dopiero z czasem, gdy zaczęły być produkowane masowo i na szeroką skale ich cena stała się bardziej przystępna, a same lustra zawitały we wszystkich domach i mieszkaniach.

Współczesna produkcja luster

Lustra posiadają więc długą historię, a sposób ich wyrobu zmieniał się wielokrotnie przez lata i obecnie wygląda zupełnie inaczej. Dzisiejsze zwierciadła są wytwarzane głównie ze szkła float, które musi mieć idealnie gładką i pozbawioną zniekształceń powierzchnie. Jakiekolwiek niedoskonałości mogłyby wpłynąć na odbijany obraz, przez co nie byłby on wiarygodny. Surowce używane do jego wyrobu są topione w piecu, a następnie równomiernie rozlewane, tak by powstała gładka powierzchnia, która następnie jest schładzana.

Kiedy mamy już przygotowaną odpowiednią tafle szkła, jest ona myta przy użyciu specjalnych związków chemicznych, a następnie nanoszona jest odbijająca powłoka refleksyjna. Najczęściej wykorzystuje się do tego srebro, jednak można spotkać się z lustrami, w których użyto do tego chociażby chromu. Na koniec na lustro umieszcza się warstwę ochronną, dawniej wykorzystywano do tego miedź i ołów, obecnie odchodzi się od tego rozwiązania ze względów ekologicznych. W dzisiejszych czasach przed zniszczeniami i starzeniem chronią je specjalne lakiery, które nie dość że są bardziej przyjazne dla środowiska to dodatkowo okazały się świetnie wpływać na wytrzymałość luster, a także chronić je przed wilgocią i działaniem wysokich temperatur.

W najprostszym skrócie lustro składa się z trzech głównych części: płaskiej tafli szkła, powłoki refleksyjnej i podwójnej warstwy ochronnej. Efektem końcowym jest zwierciadło w znanej nam obecnie formie. 

Nasze lustra

Nasze Lustra mają taflę grubości 4mm, są produkcji europejskiej, bez domieszek ołowiu i miedzi. Stosowane przez nas tafle w przeciwieństwie do często oferowanej standardowej, „taniej chińszczyzny” są produkowane z wysokiej jakości surowca, zrezygnowanie ze szkodliwych materiałów, takich jak ołów sprawiło, że nie tylko są transparentne ale przepuszczają również więcej światła oraz gwarantują wierniejsze odwzorowanie kolorów a także odbicia. 

Dostępne w naszym katalogu modele oraz te tworzone na zamówienie są wykonane z dużą starannością z wysokiej jakości materiałów i mogą być wykonane maksymalnie w rozmiarze 200x300 cm, lub w przypadku luster okrągłych: o średnicy 200cm. Dzięki temu mogą świetnie prezentować się na dużych ścianach i w wielkich otwartych przestrzeniach, które są często spotykane chociażby w wystrojach w stylu loftowym i industrialnym. 

Produkt dodany do porównania

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.