Lustro – co to jest, w dniu dzisiejszym każdy wie. Jednak nie zawsze tak było. Historia lustra czy też zwierciadła jak dawniej je nazywano sięga tysięcy lat wstecz. Prawdopodobnie towarzyszy człowiekowi od początku jego bytu. Ciekawość – cecha główna, która nam nieustannie towarzyszy sprawiła, że człowiek zobaczywszy swoje odbicie w tafli wody zapragnął więcej. Choć historia mówi więcej. Polerowano różne powierzchnie, aby zoczyć swoje odbicie, swój wygląd. Z czasem, kiedy człowiek zaczął przywiązywać większą uwagę do swojego wyglądu, lustro nabierało coraz większego znaczenia. Szczególnie tam, gdzie wizerunek był jednoznaczny ze statusem.

Ludwikowi XIV- miłośnik kultury i sztuki – podobno jemu możemy podziękować za rozpowszechnienie tafli lustrzanych. W swoim pałacu posiadał Salę Lustrzaną. Odkryto wtedy właściwości lustra w odniesieniu do pomieszczeń. Lustro traktowane jako jeden z przedmiotów ozdabiających pomieszczenia, ustawione w odpowiednim miejscu i pod odpowiednim kątem optycznie rozjaśnia wnętrze, powiększa je.

Oczywiście w między czasie powstały różne historie związane z lustrem. Jedna, chyba najbardziej popularna – stłuczenie lustra oznaczało 7 lat nieszczęścia.

Sprawca stłuczenia lustra stracił dobrą passę na całych 7 lat.

Z innej „beczki” – był okres w naszych dziejach, kiedy zmarli leżeli w swoich domach od momentu śmierci do momentu pogrzebu. Wszystkie lustra w domu zmarłego musiały być zakryte  aby „wychodząca” dusza nie utknęła w alternatywnym świecie lub też nie ujrzała w odbiciu kogoś, kogo mogłaby ze sobą zabrać.

Przechodząc do obecnych czasów – lustro już nie jest tylko lustrem. Występuje w wielu postaciach, wykorzystywane w przeróżnych celach, produkowane w przeróżnych technologiach stało się nieodłącznym elementem życia

Produkt dodany do obserwowanych
Produkt dodany do porównania

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.