- Aktualności
- 3 polubień
- 352 odwiedzin

Aranżacje wnętrz często wykonywane są z wykorzystaniem konkretnego stylu. Niektóre są ponadczasowe, inne stają się popularne i modne lub co jakiś czas do łask wracają. Niektóre znane są od dawna, ale pojawiają się też nowe trendy. Do takich nurtów należy quiet luxury. Co się kryje za tą tajemniczą, angielską nazwą? Czym jest cichy luksus, czym się charakteryzuje i jak urządzić takie wnętrza?
Można powiedzieć, że dopiero raczkuje, bo jest dość świeżym trendem w modzie. Ale zdążył już wkroczyć na przysłowiowe salony i zaczyna swoją przygodę z wystrojem wnętrz. Jest jednak nie tylko trendem zaczerpniętym do wnętrz. Nawiązuje do stylu życia i jest swego rodzaju filozofią oraz podejściem do pewnych wartości. Nie jest do końca nowym wymysłem, ale głośniej w świecie mody zaczęło być o nim w 2023 roku. Jako styl wnętrzarski quiet luxury pojawił się dopiero w 2024 roku, ale szybko staje się hitem w aranżacjach. A jego historia choć niedługa, jest bardzo ciekawa.
Cichy luksus – historia trendu
Żeby dobrze zrozumieć filozofię cichego luksusu o nazwie quiet luxury, najpierw należy przyjrzeć się jego znaczeniu i początkom w dziedzinie mody.
Przede wszystkim jest swego rodzaju przeciwieństwem oraz opozycją do dłużej znanego „głośnego luksusu” loud luxury, który woli maksymalizm od prostoty i gwar od ciszy. Choć nie zawsze oznacza przedmioty ozdobione logo projektanta, to kojarzony jest z logomanią.
Zasadą jest, że projektantom zależy, żeby ich ekstrawaganckie i luksusowe produkty były rozpoznane jako drogie. Stawiają na duże wymiary, odważne i krzykliwe kolory oraz nadmiar zdobień. Pojawiają się też wspomniane wielkie loga czy metki znanych i najlepszych światowych marek.
Opozycja cichego luksusu polega na tym, że nie to ma świadczyć o wyszukanym luksusie, a bardziej o nowobogackim zachłyśnięciu się dorobkiewiczów dużą gotówką. Chęci wyróżnienia się krzykliwym i drogim strojem, który ma być wyrazem pozycji. Co jednak nie idzie w parze z klasą. Takie luksusowe przedmioty nie zawsze też są przeznaczone do praktycznego użytku, a niekiedy bywają kiczowate. Często więc są to kreacje gwiazd kina i innych znanych osób. A jak wiadomo, to popkultura oraz celebryci wyznaczają trendy.
Bogaty minimalizm
Quiet luxury stawia na niepozorny i subtelny luksus. Na minimalizm oraz dyskretne bogactwo i elegancję, czyli anonimowy szyk. Bardziej liczy się jakość ubrań niż ilość i logo. Oznaką ekskluzywności są przede wszystkim wysokiej jakości tkaniny. Stawia się na proste oraz precyzyjne i ponadczasowe kroje, trwałe materiały, gładkie tkaniny, stonowane kolory i jakościowe dodatki. Nie chodzi o przerysowane logotypy oraz przesadne zdobienia, ale o najwyższej klasy jakość. A taka jakość to rzeczywiście luksus, który kosztuje fortunę i tylko bogaci mogą sobie na niego pozwolić. Jednak zwykle są to ludzie majętni, a nie szybcy dorobkiewicze. Nie muszą się wyróżniać oraz udowadniać, że ich ubrania są drogie. A o tym, że są, nie każdy musi wiedzieć.
Symbolem quiet luxury stały się gwiazdy kina. Konkretnie bardzo bogata rodzina potentatów medialnych z serialu „Sukcesja”. Ubrania głównych bohaterów, choć wysokiej jakości, reprezentują właśnie styl dyskretnego luksusu, których cenę mogą znać tylko wtajemniczeni. Moda nie pokazuje ich materialnego statusu, a raczej to, że niczego nie muszą udowadniać. Do sukcesu tego trendu przyczyniły się też drogie, ale skromne ubrania Gwyneth Paltrow na słynnym procesie sądowym.
Warto dodać, że jakość nie jest obojętna dla środowiska i etyki produkcji. Mówi się, że masowa produkcja oraz kupowanie kiepskiej jakości ubrań są szkodliwe. Cichy luksus pozwala tworzyć garderobę najlepszej jakości z naciskiem na trwałość, która nie wyjdzie z mody i posłuży latami. Nieco podobnie jest z wnętrzami. Quiet luxury to klasyczna, czyli ponadczasowa elegancja na lata.
Klasyczna elegancja i nowoczesny minimalizm
Przede wszystkim quiet luxury to coś więcej niż trend. To filozofia życia, która kładzie nacisk na powściągliwość. Dyskretny luksus to rodzaj luksusu, który celebruje skromność oraz prostotę. Nie kieruje się konsumpcjonizmem i ostentacyjnym obnoszeniem się z bogactwem. Kieruje się nienachalnym wyrafinowaniem, stawia na jakość na najwyższym poziomie i kunszt oraz ponadczasową, ale spokojną elegancję. Jest zamiłowaniem do jakościowych rzeczy w poczuciu estetyki. Pięknych i jakościowych samych w sobie. Stawia autentyczność oraz rzeczywistą wartość nad przepychem i subtelność ponad ekstrawagancją. Podejście do luksusu jest minimalistyczne, stając się wyrazem szukania harmonii i elegancji w stonowany sposób. Odzwierciedla zmieniającą się kulturę i społeczeństwo. Szukanie wartości cenniejszych niż konsumpcjonizm oraz ostentacyjny luksus. Jest do nich świeżym i nowatorskim kontrastem.
Co to jest quiet luxury i jak wprowadzić ten styl do wnętrz?
W aranżacji wnętrz trend quiet luxury stał się odpowiedzią na potrzebę spokoju i poczucia harmonii we współczesnym świecie. I tak jak w modzie na zmieniające się trendy konsumenckie. Na poszukiwanie i docenianie komfortu oraz wysmakowanej prostoty i skromności. Ma dawać poczucie przebywania w eleganckim otoczeniu bez przepychu. Nie ma ciasnych ram i ścisłych elementów wykończenia, które go charakteryzują. Tym, co wyróżnia i łączy te aranżacje, jest jakość.

Cichy luksus we wnętrzach
Do aranżacji wnętrz w stylu quiet luxury można odnieść większość opisanych wyżej cech i założeń. Tu również rezygnuje się z przepychu oraz zbędnych i krzykliwych ozdobników. Również nacisk kładziony jest na dyskretny luksus i subtelne bogactwo. Bez afiszowania się, bo pomimo drogich materiałów oraz przedmiotów, nie ma loga ich producentów i projektantów czy markowych detali. Bo luksus nie musi być krzykliwy, ale odczuwalny w użytkowaniu w myśl zasady, że „pieniądze mówią, a luksus szepcze”. Luksusowe wnętrza mają się bronić w subtelny sposób. Choć nie jest to styl tani, bo liczy się przede wszystkim jakość, to stawia na minimalizm. Głównym założeniem jest jakość ponad ilość.
Wnętrza w stylu quiet luxury są przestronne i dobrze zorganizowane, z myślą o spokojnej oraz harmonijnej przestrzeni, spokoju, relaksie i odpoczynku. Mają być komfortowe, ale też wyrafinowane. Jednocześnie piękne i funkcjonalne. Dlatego są to wnętrza dobrze przemyślane. Nawet minimalistyczna forma oraz dodatki są przemyślane w najdrobniejszych szczegółach i wszystko ma swoje miejsce. Każdy element ma spełniać swoją rolę, zarówno praktyczną, jak i estetyczną. Ważna jest też równowaga, a więc proporcje oraz symetria. Linie są proste i czyste lub lekko zaokrąglone. Liczy się dbałość o najmniejsze, starannie dobrane detale i dodatki oraz subtelne oświetlenie. To wszystko razem ma tworzyć elegancką i spójną aranżację, nadając przestrzeni wysmakowany charakter.
Ważne, żeby wszystkie elementy wyposażenia i wystroju, kształty, tekstury oraz kolorystyka współgrały ze sobą i komponowały się z resztą przestrzeni. Nie powinny przy tym nad sobą dominować, stąd minimalistyczny design. Choć zwykle jest to wyposażenie z najwyższej półki, to króluje prostota formy, stonowane kolory, stylowe meble i najlepsza jakość wykonania, podkreślona dbałością o detale.

Najwyższej klasy jakość
Przede wszystkim w quiet luxury stawia się na najlepszej jakości, często naturalne i wyselekcjonowane materiały. Dobre i drogie, ale piękne i trwałe. Mają podkreślać elegancki design przestrzeni emanujący klasą. Pojawia się naturalne drewno, marmur, granit, ceramika, kamień i trawertyn, szkło, metal, mosiądz oraz skóra. Do tego luksusowe dywany i jakościowe tkaniny takie jak len, bawełna czy jedwab. Miękkie oraz naturalne tkaniny, które wprowadzają do wnętrza naturalny urok oraz ciepło. Meble o klasycznej, z pozoru prostej formie, wykonane są z największą precyzją i zachowaniem idealnych proporcji. Wszystkie mają być funkcjonalne i wygodne, a przy tym tak jak pozostałe elementy, estetyczne.
Kolory w quiet luxury są neutralne, stonowane i nieprzytłaczające, ale eleganckie. Biele, beże, szarość, pastele oraz inne zgaszone barwy mają być tłem dla różnych subtelnych tekstur. Jeśli stawia się na delikatne akcenty kolorystyczne, mają dodać wnętrzu charakteru, a nie przeważać w przestrzeni. Często stosuje się naturalne, ciepłe kolory ziemi. Mają wprowadzać do wnętrz spokój, a wraz z naturalnymi materiałami dodają wnętrzom przytulności. Oświetlenie powinno być funkcjonalne, ale subtelne i nierzucające się w oczy, a światło o ciepłej barwie także tworzyć przytulny klimat. Do tego jak najwięcej pięknego, naturalnego światła.
Dodatki w stylu quiet luxury
Dodatki oraz dekoracje nie powinny dominować nad pozostałymi elementami, ale dopełniać przestrzeń.
Dlatego też unika się nadmiaru dekoracji. Również są minimalistyczne, choć luksusowe i eleganckie, często robione ręcznie. Mogą to być także stare antyki oraz dzieła sztuki.
Ważną rolę we wnętrzach quiet luxury mogą odgrywać lustra, które pięknie odbijają wspomniane, naturalne światło. Nawet gdy mają bardziej wyszukaną formę, jako takie mieszczą się w pojęciu minimalizmu dzięki prostocie tafli. A nawiązując do jakości, tafle naszych luster wykonane są wysokiej jakości surowców i pochodzą od uznanych oraz renomowanych, europejskich producentów. Jednak w myśl założeń filozofii quiet luxury, nie będziemy przytaczać nazw tych marek. Pomimo nacisku na jakość, staramy się jednak oferować przystępne ceny.
Tafle nie zawierają ołowiu i miedzi, są trwałe, a przy tym efektowne. Nasze lustra wyróżnia też niebanalny design, piękna stylistyka i wyjątkowa estetyka, która zaspokoi nawet wyszukane oczekiwania. Co ważne, oprócz modeli standardowych, można u nas zamówić lustra na wymiar projektowane na indywidualne zamówienie. Realizujemy również autorskie projekty klientów.
Jakie lustro wybrać do wnętrz quiet luxury?
Nowoczesne lustro w czarnej ramie z pozoru jest proste. Jednak linie na tafli dobrze wpisują się w elegancki, choć nie narzucający się styl i dbałość o detale.
Lustro z podświetleniem LED w dwóch częściach wygląda delikatnie, choć bogato. Zaokrąglone narożniki są jedynie subtelną ozdobą w minimalistycznej formie.
Lustro o organicznych kształtach dobrze nawiązuje do natury i naturalnych materiałów oraz kolorów ziemi. Dekoracyjna tafla podkreśla stonowaną estetykę.
Ornamentowe szkło, na którym znajduje się okrągłe lustro, tworzy dla niego luksusową, ale delikatną ramę. To wyrafinowany element, który jedynie dopełnia aranżację.
Podsumowanie
W modzie cichy luksus stał się antidotum na szaleństwo krzykliwej i szybkiej mody. Jest stylowy, ale też praktyczny, bo uniwersalny oraz ponadczasowy. To rodzaj klasyki i elegancji, która za kilka lat nie będzie wyglądać niemodnie. A klasyka jako taka nigdy z mody nie wychodzi, zwłaszcza nieemanująca przepychem, a subtelnym luksusem. A jakość sama w sobie zawsze się obroni. Choć wnętrza quiet luxury są raczej dla bogatych, to właśnie te zalety przemawiają za stosowaniem go w aranżacjach.
Polecane lustra w stylu quiet luxury:
Zestaw okrągłych luster w ramie czarnej MDF SLIM z podświetleniem - ZESTAW OTYLIA LED -...
Dekoracyjne okrągłe lustro na szkle ornamentowym visiosun classic - GLIMMER
Lustro łazienkowe z podświetleniem w dwóch częściach - GAJA LED
Owalne lustro w ramie złoty połysk z podświetleniem - BONITA LED
Aktualności:

Nowoczesne lustra łazienkowe – elegancja i inteligentne funkcje w jednym
Poznaj rewolucję w aranżacji łazienki! W naszym najnowszym wpisie dowiesz się, jak nowoczesne lustra z inteligentnym podświetleniem LED łączą elegancję z funkcjonalnością ułatwiając codzienne rytuały. Sprawdź, jak technologia zmienia oblicze Twojego wnętrza!
Czytaj dalej
Lustra nad komodę — w salonie i nie tylko
Komoda kojarzona jest z przechowywaniem bielizny osobistej i drobnej odzieży. Dlatego stała się popularnym elementem wyposażenia sypialni. Jednak i w salonie znajduje szerokie zastosowanie jako mebel na dokumenty, najróżniejsze drobiazgi czy bieliznę stołową.
Czytaj dalej
Styl Quiet luxury we wnętrzach — trend oraz filozofia minimalizmu i luksusu
Aranżacje wnętrz często wykonywane są z wykorzystaniem konkretnego stylu. Niektóre są ponadczasowe, inne stają się popularne i modne lub co jakiś czas do łask wracają. Niektóre znane są od dawna, ale pojawiają się też nowe trendy. Do takich nurtów należy quiet luxury.
Czytaj dalej
Wnętrza w stylu japandi — modne połączenie dwóch kultur
Projektowanie wnętrz stwarza mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Jednak w przypadku wyboru określonego stylu, pewne zasady je ograniczają i narzucają rozwiązania. Style wnętrzarskie kierują się konkretnymi regułami w kwestii wykorzystania materiałów, faktur...
Czytaj dalej
Lustra z LEDami – jakie możliwości i efekty kryje w sobie to światło?
Od kiedy pojawiły się lustra LED, nie tylko zyskały dużą popularność. Stały się także synonimem nowoczesnego i eleganckiego stylu, który wciąż nie wychodzi z mody. Najczęściej są wybierane do łazienek. W tym pomieszczeniu szczególnie potrzebne jest światło...
Czytaj dalej
Jak podłączyć lustro LED samodzielnie?
Lustra LED można teraz znaleźć w niemal każdej łazience, a często również pojawiają się w sypialniach i garderobach. Taki dodatek rozjaśnia pomieszczenie i sprawia, że jest bardziej stylowe. Jednak często wahamy się nad jego wyborem, ponieważ mamy wątpliwości jak podłączyć lustro LED samodzielnie.
Czytaj dalej
Płytki lustrzane w dekoracji: od kuchni po sypialnię
Płytki lustrzane to nowoczesna forma dekoracji na ściany w naszych domach. Świetnie prezentują się jednak nie tylko we wnętrzach prywatnych, ale także komercyjnych. Pozwalają uzyskać świetny efekt dekoracyjny, który dostosowany do charakteru wnętrza stworzy wizualnie niesamowitą aranżację.
Czytaj dalej
Duże lustro stojące – dekoracyjny element aranżacji wnętrz
Praktyczne wyposażenie, funkcjonalny dodatek czy niezbędny element. Tak można określić użyteczną rolę luster we wnętrzach. Jest jednak i druga strona, czyli funkcja albo typowo dekoracyjna, albo połączenie obu aspektów. Bo w tym przypadku funkcjonalność może iść w parze z estetyką. A w takiej, podwójnej roli, z pewnością świetnie sprawdzą się duże lustra stojące.
Czytaj dalej
Pomysł na sypialnie w nowoczesnym i eleganckim wydaniu
Można powiedzieć, że sypialnia jest niemal najważniejszym miejscem w naszym domu. To dlatego, że spędzamy w niej dużą część doby. Spełnia ona również bardzo ważną funkcję — jest miejscem, gdzie wypoczywamy. Warto sprawić, że będziemy czuć się w niej dobrze i przytulnie.
Czytaj dalej
Jak uniknąć parowania luster w łazience?
Zaparowane lustra to zmora podczas gorącej kąpieli lub prysznica. Mamy na to jednak kilka sposobów, które mogą temu zapobiec. We wcześniejszym artykule, w którym podawaliśmy sposoby na to, aby nasze lustro odzyskało dawny blask, wspomnieliśmy również o dwóch niezawodnych sposobach radzenia sobie z osiadającą parą. Te dwa sprawdzone triki to gliceryna i pianka do golenia...
Czytaj dalej