- Aktualności
- 5 polubień
- 552 odwiedzin

Projektowanie wnętrz stwarza mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Jednak w przypadku wyboru określonego stylu, pewne zasady je ograniczają i narzucają rozwiązania. Style wnętrzarskie kierują się konkretnymi regułami w kwestii wykorzystania materiałów, faktur, kształtów, kolorów, dodatków i innych elementów. Dotyczy to także większej prostoty formy lub bogatszych aranżacji. Niekiedy większej orientacji na aspekt praktyczny lub efekt wizualny, a często umiejętnego ich łączenia. Do jednych z coraz popularniejszych oraz modnych w ostatnich latach tego typu trendów należy styl japandi. Czym jest, czym się charakteryzuje i jak urządzić takie wnętrza?
Wnętrza w stylu japandi
Zdarza się, że w aranżacjach wnętrz wykorzystuje się różne nurty. Najbardziej znany z tego jest styl eklektyczny. Cechuje go odwaga, wyrazistość i przemyślany chaos. Wymaga umiejętności łączenia kilku stylów. Dla osób, które się tego obawiają i wolą spokojne wnętrza, rozwiązaniem są odmiany eklektyzmu, a bardziej jego skromniejsze siostry łączące dwa nurty. Mają określone zasady i dość charakterystyczne nazwy, które nawiązują do obu.
Co to jest styl japandi i co łączy Japonię ze Skandynawią?
Bardzo popularny od wielu lat styl skandynawski bywa wykorzystywany w różnych aranżacjach. Znane są dwa takie połączenia, scandi boho oraz japandi. Słowo scandi jest skrótem słowa skandynawski. W połączeniu ze słowem japan powstał skrót o wdzięcznym brzmieniu japandi. Stanowi zestawienie elementów stylu japońskiego i skandynawskiego.
Dokładniej mówiąc, łączy odkrywanie piękna w prostocie i niedoskonałości japońskiej filozofii wabi-sabi, z kreowaniem atmosfery komfortu oraz ciepła duńskiego stylu hygge. Jednak jest unikalny i ma swój własny, niepowtarzalny klimat.
Choć Japonię i Skandynawię dzieli pół świata, całkowicie odmienna mentalność, kultura oraz historia, to okazuje się, że można czerpiąc z tego, połączyć wiele elementów w jednym nurcie. Styl japandi to wyjątkowy mariaż Wschodu i Zachodu. Różnych, ale uzupełniających się estetyk, który z obu światów czerpie to, co najlepsze. Pokazuje, że mają więcej wspólnego, niż by się mogło wydawać. Co ważne, chodzi o symetrię i harmonijne łączenie. Bo jednym z najważniejszych elementów, który wyróżnia styl japandi, jest dążenie do harmonii.
Skąd pochodzi nowy nurt?
To dość nowy nurt aranżacyjny, który popularność zyskał niedawno, a jego rozkwit miał miejsce w 2018 roku. Jest jednak pokłosiem relacji między Danią i Japonią, które sięgają około 150 lat wstecz. Duńscy twórcy i projektanci zaczęli wtedy podróżować do Japonii w poszukiwaniu nowych inspiracji. Odkryli tam japońskie rzemiosło oraz ukochanie natury, co i w Skandynawii jest cenione. W wyniku dzielenia podobnych wartości powstał nurt, a w efekcie styl japandi, który łączy kulturowe więzi.
Choć nie ma długiej historii, jego popularność na całym świecie stale rośnie. Swoich zwolenników zyskał wśród miłośników prostoty, minimalistycznego podejścia do przestrzeni, harmonii oraz naturalnych materiałów. Ta jedyna w swoim rodzaju estetyka, która pomimo prostoty, proponuje też elegancki design oraz wnętrza sprzyjające wyciszeniu i relaksowi. Elementy obu stylów służą spokojnym oraz oszczędnym aranżacjom charakterystycznym dla wnętrz w stylu japandi.
Warto dodać, że japandi to znacznie więcej niż modny trend. Jest filozofią i stylem życia, który promuje wysoce funkcjonalne i estetyczne, a także świadome i zrównoważone podejście do projektowania oraz otaczającej nas przestrzeni.
Japoński minimalizm i skandynawska przytulność
Styl japandi łączy w sobie zarówno skandynawski, jak i japoński minimalizm formy. Ciepłą, ale praktyczną estetykę skandynawską, z japońską estetyką designu i podejściem do wnętrz. Nordycką funkcjonalność i zamiłowanie do jasnych, przestronnych przestrzeni oraz wykorzystania naturalnych elementów. Duńskie przywiązanie do wygody, komfortu i przytulności. Japońską dbałość o detale, upodobanie prostoty, surowego piękna, czystych linii i ascetycznych form, organicznych i często niedoskonałych elementów. Wschodni szacunek do pokory oraz życia w zgodzie z naturą.
Niektóre z tych przymiotów można zauważyć w obu nurtach, a nawet kulturach i postrzeganiu otaczającego świata. We wnętrzach w stylu japandi znajdziemy wiele podobieństw w podejściu do projektowania, roli aranżacji oraz w designie. Choć większość elementów pozornie się różni, razem tworzą nową jakość aranżacji wnętrz oraz stylu życia. Te dwa nurty tak dobrze współpracują, bo dzielą typowe dla tych krajów przywiązanie do natury, minimalizmu i prostoty.
Umiar, spokój i harmonia w przestrzeni
W efekcie tej wyjątkowej fuzji, jaką jest styl japandi, powstają jasne, pełne światła i naturalnych tekstur oraz subtelnych kolorów wnętrza. Znajdziemy w nich zarówno funkcjonalne elementy, ale też ciepłą oraz przytulną przestrzeń, która jest miejscem relaksu i odpoczynku.

Bez zbędnych elementów, nadmiaru ozdobnych detali oraz krzykliwych kolorów. Wizualnie porządkuje to przestrzeń i wprowadza atmosferę spokoju, a klimat pomieszczenia staje się bardziej spójny i jednolity.
W takich wnętrzach funkcjonalność, symetria oraz minimalizm łączą się z dbałością o najmniejszy detal. Tu każdy element ma nie tylko swoje miejsce, ale i funkcję. To aranżacje z umiarem, który tworzy wrażenie przestronności. Z jednej strony piękne, a z drugiej praktyczne. Autentyczne wnętrza z charakterem i niepowtarzalnym klimatem, w których dominuje przekonanie, że mniej znaczy więcej. Bo to jest kwintesencją stylu japandi.
Na czym polega styl japandi?
W aranżacjach w stylu japandi przeważają geometryczne bryły, proste oraz zaokrąglone linie i subtelna prostota, czyli oszczędność formy. Pojawiają się naturalne materiały i tekstury oraz stonowana paleta barw. Stosuje się materiały takie jak drewno, rattan, trawa morska, wiklina oraz bambus. Poza tym tkaniny takie jak len, wełna i bawełna. Kolorystyka to neutralne, zrównoważone oraz zgaszone odcienie związane z naturą. Tylko najpotrzebniejsze meble z reguły są niskie. Wykorzystuje się też niewiele elementów dekoracyjnych, jeśli już to z naturalnych materiałów i faktur. Dobrze sprawdzą się dodatki botaniczne, a także rośliny doniczkowe.

Naturalne materiały
Wnętrza w stylu japandi powinny być dobrze doświetlone, żeby podkreślać całą aranżację oraz naturalne piękno materiałów, do których zarówno skandynawska, jak i japońska filozofia żywi szacunek. Takie przestrzenie są ciepłe oraz przyjazne. Chociaż proste, to wcale nie surowe i zimne, bo pełne światła oraz stonowanych barw i naturalnych materiałów, które naturę wnoszą do wnętrz. Wszystkie te elementy mają wprowadzać do nich spokój oraz przytulność. Minimalistyczny oraz funkcjonalny design i estetyka naturalnych materiałów powinny sprzyjać bliskości z naturą, wyciszeniu i relaksowi, dając poczucie wewnętrznego ukojenia. Pozwalać skupić się na prostocie oraz eleganckiej formie, ale też być tłem do odpoczynku.
Wnętrza w stylu japandi – jakie lustra wybrać?
Ponieważ wnętrza w stylu japandi powinny być jasne i dobrze doświetlone, ważną rolę odgrywają tu lustra. Jak wiadomo światło, czy to naturalne, czy sztuczne, odbijając się od tafli, dodatkowo rozjaśnia wnętrza i nadaje im wyjątkowego blasku. Ważny jest kształt oraz wygląd lustra, oraz ramy, powinny wpisywać się w zasady obowiązujące w tego typu aranżacjach. Lustra w stylu japandi powinny być proste, bez zbędnych elementów. Jakie będą do niego pasowały? Oto kilka przykładowych modeli.
Prostokątne lustro w złotej, ale minimalistycznej ramie dobrze sprawdzi się w tym nurcie.
Owalne lustro z prostą ramą również współgra z liniami dominującymi w tym stylu.
Podsumowanie – dla kogo jest styl japandi?
Podsumowując, styl japandi to idealne rozwiązanie dla każdego, kto poszukuje harmonii oraz spokoju w codzienności i w swojej przestrzeni. Uporządkowanego wizualnie oraz funkcjonalnego miejsca do codziennego użytkowania. Przestrzeni, w której można się zrelaksować, odpocząć oraz ukoić zmysły w otoczeniu naturalnych elementów i estetycznych detali. To wnętrza, które emanują subtelną elegancją bez nadmiaru elementów. Przyciągają wzrok, a jednocześnie się nie narzucają. To kwintesencja piękna, symetrii i harmonii oraz spokoju i prostej, minimalistycznej skromności.
Polecane lustra w stylu japandi:
Aktualności:

Nowoczesne lustra łazienkowe – elegancja i inteligentne funkcje w jednym
Poznaj rewolucję w aranżacji łazienki! W naszym najnowszym wpisie dowiesz się, jak nowoczesne lustra z inteligentnym podświetleniem LED łączą elegancję z funkcjonalnością ułatwiając codzienne rytuały. Sprawdź, jak technologia zmienia oblicze Twojego wnętrza!
Czytaj dalej
Lustra nad komodę — w salonie i nie tylko
Komoda kojarzona jest z przechowywaniem bielizny osobistej i drobnej odzieży. Dlatego stała się popularnym elementem wyposażenia sypialni. Jednak i w salonie znajduje szerokie zastosowanie jako mebel na dokumenty, najróżniejsze drobiazgi czy bieliznę stołową.
Czytaj dalej
Styl Quiet luxury we wnętrzach — trend oraz filozofia minimalizmu i luksusu
Aranżacje wnętrz często wykonywane są z wykorzystaniem konkretnego stylu. Niektóre są ponadczasowe, inne stają się popularne i modne lub co jakiś czas do łask wracają. Niektóre znane są od dawna, ale pojawiają się też nowe trendy. Do takich nurtów należy quiet luxury.
Czytaj dalej
Wnętrza w stylu japandi — modne połączenie dwóch kultur
Projektowanie wnętrz stwarza mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Jednak w przypadku wyboru określonego stylu, pewne zasady je ograniczają i narzucają rozwiązania. Style wnętrzarskie kierują się konkretnymi regułami w kwestii wykorzystania materiałów, faktur...
Czytaj dalej
Lustra z LEDami – jakie możliwości i efekty kryje w sobie to światło?
Od kiedy pojawiły się lustra LED, nie tylko zyskały dużą popularność. Stały się także synonimem nowoczesnego i eleganckiego stylu, który wciąż nie wychodzi z mody. Najczęściej są wybierane do łazienek. W tym pomieszczeniu szczególnie potrzebne jest światło...
Czytaj dalej
Jak podłączyć lustro LED samodzielnie?
Lustra LED można teraz znaleźć w niemal każdej łazience, a często również pojawiają się w sypialniach i garderobach. Taki dodatek rozjaśnia pomieszczenie i sprawia, że jest bardziej stylowe. Jednak często wahamy się nad jego wyborem, ponieważ mamy wątpliwości jak podłączyć lustro LED samodzielnie.
Czytaj dalej
Płytki lustrzane w dekoracji: od kuchni po sypialnię
Płytki lustrzane to nowoczesna forma dekoracji na ściany w naszych domach. Świetnie prezentują się jednak nie tylko we wnętrzach prywatnych, ale także komercyjnych. Pozwalają uzyskać świetny efekt dekoracyjny, który dostosowany do charakteru wnętrza stworzy wizualnie niesamowitą aranżację.
Czytaj dalej
Duże lustro stojące – dekoracyjny element aranżacji wnętrz
Praktyczne wyposażenie, funkcjonalny dodatek czy niezbędny element. Tak można określić użyteczną rolę luster we wnętrzach. Jest jednak i druga strona, czyli funkcja albo typowo dekoracyjna, albo połączenie obu aspektów. Bo w tym przypadku funkcjonalność może iść w parze z estetyką. A w takiej, podwójnej roli, z pewnością świetnie sprawdzą się duże lustra stojące.
Czytaj dalej
Pomysł na sypialnie w nowoczesnym i eleganckim wydaniu
Można powiedzieć, że sypialnia jest niemal najważniejszym miejscem w naszym domu. To dlatego, że spędzamy w niej dużą część doby. Spełnia ona również bardzo ważną funkcję — jest miejscem, gdzie wypoczywamy. Warto sprawić, że będziemy czuć się w niej dobrze i przytulnie.
Czytaj dalej
Jak uniknąć parowania luster w łazience?
Zaparowane lustra to zmora podczas gorącej kąpieli lub prysznica. Mamy na to jednak kilka sposobów, które mogą temu zapobiec. We wcześniejszym artykule, w którym podawaliśmy sposoby na to, aby nasze lustro odzyskało dawny blask, wspomnieliśmy również o dwóch niezawodnych sposobach radzenia sobie z osiadającą parą. Te dwa sprawdzone triki to gliceryna i pianka do golenia...
Czytaj dalej