Oświetlenie lustra łazienkowego jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na komfort i estetykę naszej łazienki. Lustro w łazience nie tylko ułatwia nam codzienne czynności higieniczne i kosmetyczne, ale także może być ozdobą wnętrza i wpływać na jego optyczne powiększenie. Aby jednak lustro spełniało swoją rolę, musi być odpowiednio oświetlone. Jak więc dobrać oświetlenie lustra w łazience? Oto kilka porad, które pomogą Ci w tym zadaniu.

Rodzaje oświetlenia lustra łazienkowego

Istnieje kilka sposobów na oświetlenie lustra w łazience, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. Możesz wybrać między:

 • Oświetleniem wbudowanym w lustro - jest to najprostsze i najbardziej eleganckie rozwiązanie, ponieważ nie wymaga dodatkowych elementów i kabli. Oświetlenie wbudowane w lustro zazwyczaj wykorzystuje diody LED, które są energooszczędne, trwałe i dają jasne i równomierne światło. Taki typ oświetlenia jest idealny do małych i nowoczesnych łazienek.
 • Oświetleniem umieszczonym nad lustrem - jest to klasyczny sposób na oświetlenie lustra w łazience, który polega na zamontowaniu lampy lub kilku lamp nad górną krawędzią lustra. Jednak taki sposób oświetlenia nie daje wystarczającej ilości światła, a także może powodować niekorzystne cienie pod oczami i na nosie. To z kolei przełożyć się może na zakłamaną wizję nieskazitelnego wyglądu cery i makijażu. Dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiednią moc, barwę i kąt padania światła, a także zwrócić uwagę na wysokość i odległość lampy od lustra.
 • Oświetleniem umieszczonym po bokach lustra - jest to alternatywny sposób na oświetlenie lustra w łazience, który polega na zamontowaniu lampy lub kilku lamp po obu stronach lustra. Ten sposób sprawdzi się w przypadku luster o szerokości 60 – 75 cm. Kinkiet powinien być zainstalowany na wysokości twarzy. Oświetlenie boczne daje najbardziej naturalne i korzystne oświetlenie twarzy, ponieważ eliminuje cienie i odbicia, a także podkreśla rysy i koloryt skóry. Taki sposób oświetlenia jest idealny do dużych i stylowych łazienek. Jednak musisz pamiętać, że oświetlenie boczne wymaga więcej miejsca i kabli, a także może być droższe i trudniejsze do zamontowania.
 • Oświetleniem zza lustra – jest to nowoczesny sposób na oświetlenie lustra w łazience i polega na tym, że lustra są lekko wysunięte do przodu, a światło emanuje zza ich tafli, tworząc efektowny wizualnie efekt. Przy tym sposobie oświetlenia interesującą opcją są lustra z wbudowanym oświetleniem, które tworzą wrażenie świecenia samej tafli lub nawet efekt trójwymiarowej głębi. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w nowoczesnych i minimalistycznych łazienkach.

Czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy doborze oświetlenia lustra w łazience

Nie wystarczy jednak wybrać rodzaj oświetlenia, trzeba również dobrać jego parametry techniczne i estetyczne. Oto kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę przy doborze oświetlenia lustra w łazience:

 • Moc oświetlenia - powinna być dostosowana do wielkości i jasności pomieszczenia, a także do indywidualnych preferencji użytkowników. Zbyt słabe oświetlenie może utrudniać widoczność i wpływać na komfort i bezpieczeństwo, a zbyt mocne oświetlenie może być męczące dla oczu i zaburzać naturalny rytm dobowy.

  Aby dobrze doświetlić łazienkę, zaleca się, by na 1 m 2 zastosować ok. 500 lx. Oznacza to, że do łazienki o powierzchni 10 m2 trzeba zamontować żarówki o szacunkowej mocy 250 W. Jeśli jednak chcesz uzyskać bardziej nastrojowy klimat, na każdy m2 wystarczy ok. 150 lx czyli (ok. 10 W mocy). W klimatycznej łazience o powierzchni 10 m2 sprawdzą się zatem żarówki o mocy 100 W.

  Pamiętaj jednak, że to szacunkowe wartości, które są zależne od indywidualnych potrzeb i wielkości łazienki. Należy wziąć pod uwagę główną kolorystykę wnętrza oraz liczbę okien. Łazienka pozbawiona okien i ciemnym wykończeniu będzie wymagała mocniejszego doświetlenia, a jasna i przejrzysta żarówek o mniejszej mocy.

 • Barwa światła – Idealna temperatura barwowa dla oświetlenia lustra w łazience to 5000 – 6500 K, a wskaźnik oddawania barw (RA), wyrażany w skali 0 – 100, gdzie 0 oznacza światło monochromatyczne, a 100 – białe, powinien być na poziomie minimum 80.

  Unikaj oświetlenia zbyt ciepłego (poniżej 3000 K), ponieważ może ono nadawać skórze żółtawy lub pomarańczowy odcień, a także zbyt zimnego (powyżej 6000 K), ponieważ może nadać skórze niebieskawy lub szarawy odcień.

 • Styl i design oświetlenia - powinien być dopasowany do stylu i designu lustra, a także do ogólnej aranżacji wnętrza. Możesz wybrać oświetlenie klasyczne, nowoczesne, industrialne, skandynawskie, glamour, vintage lub dowolne inne, w zależności od Twojego gustu i pomysłu na łazienkę. Ważne jest, aby oświetlenie lustra w łazience było spójne i harmonijne z resztą elementów, a także funkcjonalne i estetyczne.

Na jakiej wysokości zamontować oświetlenie lustra?

Kiedy już zdecydujesz się na konkretny typ opraw oświetleniowych i konkretne parametry, ważnym krokiem jest ich prawidłowy montaż. Lampy należy umieścić na wysokości wzroku, ale co w przypadku, gdy z łazienki korzysta wiele osób o różnym wzroście? Wtedy należy oszacować średnią wysokość. 

Jeśli instalujesz dwie lampy, pamiętaj o ustaleniu takiej szerokości pomiędzy nimi, dzięki której cała powierzchnia lustra będzie równomiernie oświetlona. W sytuacji, gdy wybierzesz montaż kinkietu nad lustrem problem jest po części rozwiązany, ponieważ z reguły światło z niego pada  równomiernie na całą powierzchnię.

Jakie oświetlenie lustra w małej łazience?

Aranżacja małej łazienki to spore wyzwanie, ponieważ każdy centymetr przestrzeni ma ogromne znaczenie. Kluczowym elementem, który może optycznie powiększyć takie pomieszczenie jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Oto kilka wskazówek, jak efektywnie rozmieścić źródła światła w ograniczonej przestrzeni:

 • Unikaj nadmiaru lamp dekoracyjnych. Jeżeli główne źródło światła, jak lampa sufitowa, ma dekoracyjny charakter to pozostałe elementy oświetlenia powinny być bardziej stonowane/minimalistyczne. Dobrym wyborem mogą okazać się halogeny lub oprawy natynkowe, które są subtelne, ale efektowne.
 • Zastosuj kilka rodzajów oświetlenia. Aby optycznie powiększyć łazienkę warto poza centralnym źródłem światła, takim jak lampa wisząca, zainstalować również punktowe oświetlenie na suficie i doświetlić lustro. Użycie dodatkowych kinkietów lub halogenów pomoże stworzyć wrażenie większej przestrzeni.
 • Wybierz lustro z wbudowanym oświetleniem LED. W przypadku bardzo małych łazienek, zamiast dodawania dodatkowych elementów oświetleniowych, takich jak kinkiety, rozważ wykorzystanie lustra z gotowym oświetleniem LED. Lustro z wbudowanym źródłem światła nie tylko zaoszczędzi przestrzeń, ale także stylowo rozświetli łazienkę.

Podsumowując, dobór odpowiedniego oświetlenia lustra w łazience jest kluczowy dla funkcjonalności i estetyki tego pomieszczenia. Niezależnie od tego, czy wybierzesz oświetlenie wbudowane w lustro, nad lustrem, po bokach, czy zza lustra, pamiętaj o dostosowaniu mocy, barwy światła oraz stylu oświetlenia do wielkości łazienki, jej kolorystyki oraz indywidualnych potrzeb. Ważne jest, aby oświetlenie było równomierne, nie rzucało cieni i komplementowało ogólny design łazienki. Przemyślany wybór oświetlenia może znacząco podnieść komfort użytkowania łazienki, a także wizualnie powiększyć jej przestrzeń.

Polecane lustra:

Aktualności:

Produkt dodany do porównania

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.