Lustra od wieków pełnią ważną rolę w naszych domach, nie tylko jako element dekoracyjny, ale przede wszystkim jako narzędzie, które pozwala nam zobaczyć odbicie własnego wizerunku. Z biegiem czasu jednak nawet najpiękniejsze i najdroższe lustra mogą tracić swój blask, stając się mniej jasne i klarowne. Zmatowiałe lustro nie tylko wpływa na jakość odbicia, ale również może wpłynąć na ogólny wygląd pomieszczenia, w którym się znajduje. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o lustra i jak przywrócić im dawny blask, kiedy zaczynają tracić swoją pierwotną jakość. W tym artykule dowiesz się, dlaczego lustra matowieją oraz jakie domowe sposoby pomogą Ci przywrócić im dawny blask.

Przyczyny matowienia lustra

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn matowienia lustra:

    • chemikalia – używanie nieodpowiednich środków czyszczących, które zawierają ostre chemikalia, może powodować uszkodzenia i matowienie lustra. Mycie lustra środkami zasadowymi (np. amoniakiem) powodują matowienie lustra,

    • wilgoć - jest to główny wróg lustra, ponieważ powoduje korozję warstwy metalicznej. Wilgoć może dostawać się do lustra przez nieszczelności w ramie, uszkodzenia powłoki lakieru lub przez parę wodną, która osadza się na powierzchni lustra. Wilgoć sprzyja również rozwojowi pleśni i grzybów, które mogą zabarwić lustro na ciemny kolor,

    • zabrudzenia – są nieuniknione w codziennym użytkowaniu lustra. Na powierzchni lustra może osiadać: kurz, tłuszcz, kosmetyki, mydło, pasta do zębów, włosy i inne zanieczyszczenia. To wszystko może tworzyć warstwę brudu, która odbija mniej światła i sprawia, że lustro wygląda na matowe,

    • zarysowania – mogą powstać na skutek niewłaściwego czyszczenia lustra lub kontaktu z ostrymi przedmiotami. Zarysowania uszkadzają zarówno warstwę szklaną, jak i metaliczną lustra, co zmniejsza jego jakość optyczną.

Jak wyczyścić zmatowiałe lustro? Sprawdzone domowe sposoby

Z czasem wiele luster matowieje i wymaga zastosowania dodatkowych produktów, aby przywrócić im dawny blask. Z pomocą przychodzą sprawdzone sposoby na mycie lustra, które są stosowane od dawien dawna. 

     • Woda z mydłem

Na co dzień, aby utrzymać lustro w czystości, wystarczy przetrzeć je letnią wodą z odrobiną mydła, używając do tego bawełnianej ściereczki. Aby uniknąć smug i białego osadu, warto użyć do tego przygotowanej lub destylowanej wody. Następnie należy wytrzeć lustro czystą ściereczką, ręcznikiem papierowym albo gazetą do sucha. 

W przypadku lustra w ramie, należy pamiętać o czyszczeniu krawędzi ramy. W tych miejscach często gromadzi się woda z detergentem, co może prowadzić do jej uszkodzeń.

     • Ocet spirytusowy - skuteczny środek do czyszczenia szkła

Ocet spirytusowy to jedno z lepszych rozwiązań, jeśli chodzi o mycie bardzo zabrudzonych lub starych, zmatowiałych powierzchni szklanych. Do przygotowania tego środka czyszczącego wystarczy użyć wody i octu w proporcjach; 1 szklanka wody i 1/3 szklanki octu. Taki roztwór należy przelać do buteleczki ze spryskiwaczem i porządnie wstrząsnąć. Następnie należy delikatnie spryskać taflę lustra i przetrzeć ją miękką ściereczką, najlepiej z mikrofibry. Dla uzyskania lepszego efektu możesz użyć do tego gazety.

Należy pamiętać, aby nie używać nadmiernej ilości spirytusu, ponieważ może to uszkodzić powłokę lustra. Po zakończeniu czyszczenia trzeba wytrzeć lustro czystą i suchą szmatką.

    • Wełna stalowa do czyszczenia szkła

Do czyszczenia bardzo zmatowiałego lustra można wykorzystać wełnę stalową zawierającą oznaczenie „000” lub nawet „0000”. Wełna o tej gradacji jest miękka i delikatna, dlatego nie rysuje, nie uszkadza lustra, a skutecznie usuwa najsilniejsze zabrudzenia.

    • Odświeżanie lustra mąką ziemniaczaną

Lustro, które straciło swój dawny blask, można spróbować przemyć miękką wodą z dodatkiem niewielkiej ilości mąki ziemniaczanej. Po takim czyszczeniu należy jeszcze raz przetrzeć lustro zwykłą, mokrą ściereczką, a potem wytrzeć je do sucha. 

    • Ochrona lustra gliceryną

Gliceryna zabezpiecza powierzchnię lustra przed parą wodną w łazience np. podczas gorącej kąpieli. Wystarczy po umyciu lustra przetrzeć je wilgotną szmatką z kilkoma kroplami gliceryny farmaceutycznej. Gliceryna sprawi, że na tafli lustra wytworzy się niewidoczna powłoka, która minimalizuje osadzanie się kurzu i innych zanieczyszczeń.

    • Pianka do golenia

Nie tylko gliceryna może pomóc w zapobieganiu parowaniu lustra. Pianka do golenia nie tylko czyści lustro, ale także nie pozostawia żadnych widocznych zacieków. Wystarczy wetrzeć niewielką ilość pianki w taflę lustra przy użyciu miękkiej ściereczki. Następnie pozostawić ją na kilka minut, aby zadziałała na zabrudzenia i stworzyła warstwę ochronną. Na koniec, zwilżonym ręcznikiem papierowym lub ściereczką z mikrofibry należy zebrać piankę z powierzchni lustra, a następnie wytrzeć czystym, suchym ręcznikiem. 

Przy każdym czyszczeniu należy pamiętać, aby robić to delikatnie żeby nie uszkodzić tafli lustra. Jeśli matowienie jest zaawansowane, warto rozważyć profesjonalną renowację lustra lub jego wymianę.

Polecane lustra:

Aktualności:

Produkt dodany do porównania

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.