Oczywistym jest fakt, że w przedpokoju powinno znajdować się lustro i to odpowiednio duże. To w nim przed wyjściem z domu sprawdzamy i poprawiamy wygląd bądź kończymy się szykować. Czy jednak nie jest tak, że niekiedy jedynie na tym praktycznym aspekcie i roli lustra w przedpokoju się skupiamy? Czy nie zapominamy, że to pierwsze pomieszczenie, które widzą wchodzący, więc powinno być efektowne pod każdym względem? Czy lustro do przedpokoju nie może być także ładne oraz dobrze dobrane do stylu i wystroju, a nawet pełnić funkcję dekoracyjną? Tylko jak wybrać odpowiednie i dobrze wkomponować je w kontekst aranżacji przestrzeni przy projektowaniu wnętrz?

Przydatne czy ozdobna rola – a może jedno i drugie?

Zacząć należy mimo wszystko od wielkości i układu pomieszczenia, które to rzeczy niekiedy trochę definiują choćby rozmiar lustra czy jego kształt. Choć żeby można obejrzeć całą sylwetkę, najlepsze są stojące lub ścienne lustra duże prostokątne bądź wysokie owalne. Które z nich wybrać? Tu warto kierować się zasadą, żeby kształt dobrać do kształtu większości pozostałych elementów we wnętrzu. Jeśli są to proste i kanciaste linie, lepsze będzie stojące lub wiszące lustro prostokątne. Gdy inne elementy wyposażenia mają obłe kształty, idealne będzie lustro owalne. Są jeszcze lustra okrągłe, ale z reguły nie są wystarczająco duże, żeby objęły całą sylwetkę. Najlepiej sprawdzają się w łazience lub jako lustro dekoracyjne.

Przy planowaniu aranżacji znaczenie ma też fakt, czy jest okno i naturalne światło. Jeśli pomieszczenie jest ciemne, warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu lustra, tak żeby można się dobrze przejrzeć. Przy jaśniejszych i nowoczesnych wnętrzach można wybrać lustro z podświetlaniem LED do przedpokoju. Kiedy w pomieszczeniu jest okno, lustro naprzeciw niego lub tuż obok odbijając naturalne światło, rozświetli i optycznie powiększy przestrzeń.

Lustro do przedpokoju

Duży przedpokój to duże możliwości, jeśli chodzi o cały wystrój, w tym o dobór oraz umiejscowienie lustra. W odróżnieniu od dużych małe przedpokoje, tym bardziej, gdy jest to wąski korytarz, nie stwarzają wiele możliwości. Jednak lustro może w takim przypadku jak wiadomo optycznie powiększyć przestrzeń. Najlepiej w małych pomieszczeniach sprawdza się lustro ścienne, bo nie zabiera miejsca.

Dobrze, żeby to, co odbija się w lustrze w małym bądź wąskim pomieszczeniu, nie przytłaczało bałaganem, chaosem i natłokiem elementów. Nieco inaczej jest w dużych przedpokojach, choć oczywiście bałaganu w takim pomieszczeniu też lepiej unikać. Za to można bawić się tym, co odbije się w tafli. Rośliny doniczkowe, obrazy czy jakieś atrakcyjne dekoracje zyskają efektowną oprawę, co urozmaici przestrzeń.

Mówiąc o odbiciu, warto wspomnieć o tak zwanej grze światłocienia. Naturalne lub odpowiednio umieszczone światło sztuczne odbijając się od tafli, może wokół tworzyć piękne, świetliste i ozdobne struktury. Refleksy światła mogą podkreślać wybrane miejsca lub eksponować przedmioty.

Jakie lustro wybrać?

Popularne są lustra LED do przedpokoju, które tworzą efektowną, jakby cieniowaną oprawę samej tafli, co dobrze prezentuje się w ciemnych wnętrzach. Jeśli mają ramę, jest ona zwykle skromna. Do wyboru są także lustra bez ram, które charakteryzują się nowoczesnym designem i do takich aranżacji pasują. Inną opcją są lustra ze szprosami, czyli ozdobnymi elementami w postaci pasków na tafli. Mogą mieć prostszy lub ozdobniejszy wygląd, kształt, układ i kolor, a także tworzyć różne ażurowe i geometryczne lub niesymetryczne wzory.

Jeśli chodzi o lustra w ramie, to wybór jest ogromny i różnorodny. Od drewnianych ram po stylizowane na aluminium, metal, kamień czy beton. Można je idealnie dobrać do każdego wystroju. Ich forma, styl, wygląd, kształt, wielkości, kolorystyka, zdobienia czy ornamenty dają ogromne możliwości. Najlepiej jednak, jeśli te elementy pasują do wybranego stylu aranżacyjnego oraz pozostałego wyposażenia, dekoracji oraz dodatków.

Jakie lustro w przedpokoju

No właśnie – style w aranżacji wnętrz i dekoracje. Te drugie powinny być odpowiednio dobrane właśnie do stylu i całego wystroju. A co ma do tego lustro? A no tyle, że także może, a nawet powinno odgrywać rolę dekoracyjną, a nie tylko praktyczną. Czyli jeśli tak do tego podejść, tak jak inne elementy w pomieszczeniu trzeba dobierać je do całego wystroju. Jakie więc lustro, do jakiego stylu w aranżacji wnętrz będzie pasować najlepiej? Lustro ścienne czy stojące, lustro w ramie czy lustro dekoracyjne? Wygląd może tu zależeć od pewnych zasad, jakimi rządzą się poszczególne style.

Styl lustra w przedpokoju, a styl aranżacji

Nie tylko w dużym. Nawet jeśli przedpokój jest mały, można go urządzić w wybranym stylu aranżacyjnym. Warto przy tym zastosować pewną spójność z wystrojem pozostałych pomieszczeń w domu, ponieważ przedpokój jest jakby jego wizytówką.

Jak wspomnieliśmy i jak wiadomo, każdy styl wnętrzarski rządzi się swoimi prawami, a bardziej zasadami. Dotyczą one między innymi formy, kształtów, struktur i faktur, tworzyw, produktów, materiałów i tekstyliów, kolorów i wzorów wszystkich elementów oraz przedmiotów w pomieszczeniu. Od ścian po sufit i podłogę. Od mebli, wyposażenia i tkanin po najmniejsze dodatki. Włącznie z lustrem. Jakie w skrócie są zasady projektowania wystroju wnętrz w różnych stylach i jakie lustro do nich będzie pasowało?

Lustra do różnych wystrojów

Aranżacje nowoczesne i minimalistyczne to przestrzeń dla prostoty formy. Pasują tu lustra bez ram i z podświetlaniem LED. Jeśli ramy lub szprosy, to proste w kolorze białym lub czarnym. Podobnie jak w lofcie, gdzie sprawdzą się proste i czarne, metalowe lub imitujące beton ramy. W stylu klasycznym i rustykalnym można zastosować drewniane oraz bardziej zdobne ramy do luster. Modny styl skandynawski to prostota, pastele i naturalne materiały. Sprawdzą się lustra bez opraw i LED, a także w jasnych i drewnianych ramach oraz z prostymi szprosami. Do stylu prowansalskiego i śródziemnomorskiego pasują drewniane i białe ramy oraz delikatne złoto, a także ażurowe i zdobne szprosy. Podobnie w stylu hampton, ale z prostymi szprosami. Boho i vintage to także przestrzeń dla drewnianych i białych ram oraz subtelnego złota. Boho to też ażurowe i zdobne, a vintage geometryczne szprosy. Styl glamour to przepych i luksus, sprawdzą się duże lustra lub kilka w złotych i srebrnych, także bogato zdobionych ramach i ze zdobnymi szprosami. Art deco to bogato zdobione ramy białe i czarne oraz szprosy o geometrycznych wzorach.

Funkcjonalne dekoracje

Jak widać, lustra do przedpokoju wcale nie muszą być jedynie elementem praktycznym, użytecznym i funkcjonalnym. Warto wykorzystywać w planowaniu aranżacji wnętrz możliwości, jakie stwarzają. Jak również odpowiednio dobierać je do wybranego stylu, a tym samym do pozostałego wyposażenia, dodatków i dekoracji, czyli całego wystroju. Tworząc spójną i przemyślaną aranżację, zadbamy o lepszą harmonię oraz własne samopoczucie.

Nasze lustra do przedpokoju:

Aktualności:

Produkt dodany do porównania

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.