- Aktualności
- 2 polubień
- 46 odwiedzin

Urządzając nasze domy i mieszkania, często kierujemy się konkretnym stylem wnętrzarskim. Jest ich wiele, a każdy ma swoje założenia, zarówno co do materiałów oraz struktur, jak i kolorów oraz dodatków. Niektóre były popularne w jakimś sezonie, inne są ponadczasowe i cieszą się popularnością od wielu lat. Do takich z pewnością zalicza się styl industrialny. Czym się charakteryzuje i jak urządzić wnętrza w stylu industrialnym? Postaramy się znaleźć odpowiedzi, ale zaczniemy od pewnego niuansu, jakim jest jego podobieństwo do równie modnego stylu loftowego. Okazuje się bowiem, że często bywają mylone czy wręcz ze sobą utożsamiane. Są jednak różnymi stylami wnętrzarskimi, choć obydwa czerpią inspiracje z przemysłowych klimatów.
Czym się różni styl industrialny od loftowego?
Obydwa style są niemal bliźniaczo podobne, ale żeby trzymać się faktów, jest jednak kilka różnic. Owszem, obydwa są dość surowe, choćby ze względu na to, że pojawiają się materiały takie jak beton, cegła oraz metal. I to jest podobieństwo czerpania inspiracji z przestrzeni przemysłowych. Jednak styl industrialny charakteryzuje się znacznie większą surowością. Wynika to głównie ze względu na dużo większe odwołanie do tychże przemysłowych przestrzeni oraz inspirację starymi fabrykami i magazynami. Mówiąc większe, często jest związany z dużymi przestrzeniami w klimacie hal fabrycznych, podczas gdy styl loftowy może być zastosowany również w mniejszych mieszkaniach.
Styl industrialny i loftowy – poznaj kluczowe różnice
Wspomniane materiały - beton, cegła i elementy metalowe tworzą we wnętrzach industrialnych minimalistyczny design oraz surową estetykę. Loft z kolei jest bardziej przytulny i może zawierać więcej elementów, które dodają wnętrzu nieco ciepła. Większy nacisk kładzie się na przytulność oraz komfort. Można powiedzieć, że jest tu industrialna baza zestawiona z nowoczesnymi, ciepłymi akcentami. W stylu industrialnym dominują barwy stonowane i neutralne, czerń, biel oraz szarości, w lofcie może znaleźć się więcej ciepłych tonacji oraz kolorowych akcentów. W pierwszym nie tylko meble, ale też dodatki są minimalistyczne i skupione na funkcjonalności, w drugim pojawia się więcej dekoracji.
Jeżeli chodzi o dodatki i dekoracje, to jedne z nich bardzo dobrze wpisują się w założenia obydwu stylów. Są to lustra, a konkretnie lustra ze szprosami, lustra w czarnych ramach oraz lustra postarzane i z miedzianą taflą. Można powiedzieć, że są to zarówno lustra industrialne, jak i lustra loftowe i w obydwu przestrzeniach sprawdzą się idealnie.
Wróćmy jednak do tytułowej kwestii, czyli do tego, czym charakteryzuje się styl industrialny, jak urządzić takie wnętrza i jakie dodatki do niego pasują.
Kontrast i głębia kolorystyczna
Samo słowo „industrial” w tłumaczeniu oznacza „przemysłowy”, a w ogólnym znaczeniu odnosi się do czegoś związanego z przemysłem. Styl industrialny odwołuje się bezpośrednio do surowej estetyki przemysłowej. Charakteryzuje się otwartymi przestrzeniami oraz wysokimi sufitami. Dlatego idealnym sposobem na urządzenie wnętrza w stylu industrialnym jest zakup mieszkania w starych fabrykach i magazynach. Ten trend stał się bardzo modny. Przekształcanie takich przestrzeni na mieszkania jest zapewne efektem tego, że w naszym kraju zmieniła się ogólna estetyka i podejście do niej. Od wielu lat w dużych miastach, w których stały zamknięte fabryki, zaczęto inwestować w ich wykorzystanie w celach komercyjnych. Ma to także związek ze wspomnianą estetyką przestrzeni, gdzie ich odnawianie stało się też elementem wizerunku miasta i jego zabudowy.
Jako ciekawostkę można dodać, że ten trend wywodzi się z lat 50-tych XX wieku i Stanów Zjednoczonych. To wtedy zaczęto rezygnować z produkcji w wielopoziomowych fabrykach. Takie puste, industrialne wnętrza na swoje pracownie, a z czasem i mieszkania zaczęli przekształcać artyści. Stopniowo pojawiło się duże zainteresowanie takimi wysokimi oraz surowymi mieszkaniami na całym świecie.
Kluczowe cechy stylu industrialnego – charakterystyka
Post-przemysłowe przestrzenie zwykle są bardzo wysokie. Elementy takie jak różne konstrukcje, instalacje, rury, belki, betonowe podłogi oraz betonowe i ceglane ściany pozostają odsłonięte. Wynika to z założenia, że wspomniana surowość powinna być naturalna i oryginalna. Oczywiście nie każdy posiada czy może sobie pozwolić na kupno takiego mieszkania, nie każdy też ma duże czy otwarte przestrzenie.

Nie oznacza to jednak, że nie można swojego urządzić w podobnym stylu. Nawet mniejszego i bez widocznych rur wentylacyjnych. W mniejszych mieszkaniach założenia stylu industrialnego można osiągnąć, ale istotne będą proporcje i detale, a bardziej materiały oraz elementy typowe dla tego stylu. Zdarza się, że jakieś elementy instalacyjne są widoczne, wystarczy je podkreślić, na przykład malując na czarno. Poza tym, jeżeli jest możliwość usunięcia jakichś ścian działowych, można spróbować stworzyć przestrzeń otwartą. Uzyskać wnętrze bez podziału na pomieszczenia dzienne. Warto też zadbać o dużo światła dziennego, co łatwiej uzyskać, gdy okna są większe. Oświetlenie z kolei powinno być w stylu przemysłowym. Nowoczesne, metalowe lampy czy szyno-przewody świetnie się tu sprawdzą.
Co wiemy o stylu industrialnym – jak go uzyskać we wnętrzach?
Jeżeli chodzi o ściany, to w starszych budynkach czy budownictwie kamienicznym często istnieje możliwość odsłonięcia oryginalnej ściany z cegieł. Jeżeli takiej możliwości nie ma, cegły można z powodzeniem zakupić. Przy czym nie chodzi o okładziny, które nie są ani naturalne, ani surowe. Chodzi o płytki ceglane, najlepiej tak zwane licówki. Nie takie produkowane masowo jako cegłopodobne, ale takie ze starej czy rozbiórkowej cegły. To rozwiązanie droższe, ale nawiązujące do tego stylu i bardziej naturalne. Ważne jest, żeby tę naturalność podkreślić, czyli zastosować porządne fugowanie. Warto nawet trochę fugi rozetrzeć na płytkach, co da też efekt postarzenia.

Beton z kolei często można odkryć i jeśli trzeba naprawić na ścianach w budownictwie z wielkiej płyty. Jeżeli takiej możliwości nie ma, z pomocą również przychodzą materiały gotowe. Beton oraz materiały go imitujące dostępne są w wielu formach. Na przykład betonu architektonicznego czy płyt, także dekoracyjnych. Tego typu materiały sprawdzą się również na podłodze. Podłoga może być także drewniana. Nieco ociepli surowe wnętrza, ale mocno nie złamie założeń stylu. Drewno też się w nim pojawia, najlepiej drewno postarzane lub z wyraźnymi słojami.
Styl industrialny - kluczowe elementy
Co do elementów metalowych nietrudno wprowadzić je w różnych dodatkach, instalacjach na ścianie z betonu lub cegły albo w regałach i innych meblach. Mówiąc o meblach, dzięki nim można też dodać elementy drewniane, a także skórzane oraz szklane, a szkło jest tu jak najbardziej na miejscu. Przy czym meble w stylu industrialnym, tak jak wszystko w nim, powinny być minimalistyczne. Mieć prostą formę skupioną na funkcjonalności bez zbędnych ozdób. Dobrze sprawdzą się tu meble postarzane oraz z demobilu.
Jakie dodatki pasują do wnętrz industrialnych?
Do wymienionych elementów dobrze pasują neutralne kolory typowe dla stylu industrialnego, czyli czerń, biel i szarości. W przypadku cegieł można dołożyć też elementy brązu. Taka tonacja dotyczy całego wystroju. Warto jednak zwrócić uwagę na proporcje kolorów oraz odpowiednie ich wprowadzanie w poszczególnych elementach. Dobrze, jeżeli na przykład kolor czarny nie zdominuje jednej przestrzeni, ale będzie przewijał się w całej aranżacji, a w różnych dodatkach powinien być powielany.
Przy czym cegły oraz beton, ale też biel, są dla niego świetną bazą. Poza tym wszystkie wymienione kolory mogą przewijać się w różnych dodatkach. Dobrze jednak pamiętać, że jeżeli chodzi o dekoracje, to preferowana jest oszczędność. Mówiąc o dekoracjach, nie można pominąć elementu, który może być dość prostą dekoracją, ale pełnić też rolę funkcjonalną. Są to wspomniane już lustra industrialne i lustra loftowe.
Jakie lustra pasują do wnętrz w stylu industrialnym?
Przede wszystkim w miarę minimalistyczne. Bez zbędnych oraz dekoracyjnych elementów, dodatków czy zdobnych ram. Jeżeli chodzi o ramy to czarne. Jeżeli chodzi o dodatki, jest jeden, który idealnie pasuje do stylu industrialnego, czyli szprosy. Świetnie sprawdzi się także tafla postarzana i tafla miedziana, a także lustra antyczne, czyli stare z widocznymi oznakami postarzenia.
Które z tych luster wybrać do wnętrza w stylu industrialnym, żeby jak najlepiej dopasować je do innych elementów i całej aranżacji? Przyjrzyjmy się trzem propozycjom.
Lustra ze szprosami
Szprosy są tym elementem, który wprost nawiązuje do dużych, przemysłowych okien. Przypominają różne przeszklenia z metalowymi elementami w fabrykach. Najlepiej, żeby miały kolor czarny. Białe są zbyt delikatne i nie kojarzą się aż tak przemysłowo. Najlepiej też, żeby takie industrialne lustro było jak największe. Powinno mieć pionową orientację i może sięgać nawet do sufitu. Samo w sobie optycznie pociągnie pomieszczenie w górę, a odpowiedni układ szprosów jeszcze to podkreśli.
Lustra w czarnych ramach
Tego typu ramy powinny być oszczędne w formie i jak najprostsze. Najlepiej czarne, bo ten kolor powinien pojawiać się w całym wnętrzu. Szczególnie w dodatkach i jako widoczny akcent. Białe ramy, podobnie jak szprosy, byłyby za delikatne. Podobnie też dobrze, jeśli takie lustro w czarnej ramie będzie duże i zawieszone bądź postawione pionowo. Jeżeli we wnętrzu nie ma zbyt mocnych elementów w kolorze czarnym, rama powinna być węższa. Jeśli takie są, można wybrać szerszą ramę.
Lustra z efektem postarzania
Tego typu lustra często mają ramę stylizowaną na starą, ale nie o to chodzi. Chodzi o postarzane tafle, które mogą mieć różny wygląd. Dobrze pasują do przemysłowego charakteru, nawiązując do surowej estetyki. Wyglądają jak element z historią, coś unikalnego i niepowtarzalnego, co ten styl lubi. Loftowe lustra z efektem postarzania mogą być interesującym elementem dekoracyjnym, ale w bardzo naturalny sposób. Co ważne, postarzane tafle można połączyć z czarną ramą lub szprosami, uzyskując jeszcze lepszy efekt lustra industrialnego.

Podsumowanie – industrialny wystrój w aranżacji wnętrz
Style industrialny i loftowy bywają postrzegane w sposób zamienny, jednak nie do końca tak jest. Styl loftowy można określić jako delikatniejszą lub ocieploną wersję stylu industrialnego, który charakteryzuje się dużo większym minimalizmem. Surową estetyką opartą na większym odniesieniu do przestrzeni przemysłowych. Jest pochodną trendu przekształcania starych fabryk na mieszkania. Dlatego wiąże się zwykle dużymi i otwartymi przestrzeniami oraz obecnością cegieł, betonu i metalu. Do tego neutralnymi kolorami bez nawiązania do ciepłych tonacji oraz oszczędnością w kwestii form, dodatków i dekoracji. Styl industrialny to kwintesencja nowoczesnej, choć surowej prostoty, która od kilku lat nie przestaje cieszyć się popularnością.
Polecane lustra w stylu industrialnym:
Owalne lustro z dekoracyjną kolorową taflą złoto miedzianą i czarnym lacobelem - RIO
Lustro okrągłe ze szprosami w czarnej matowej ramie loft MDF - LOTIS - kolor ramy do...
Aktualności:

Styl industrialny we wnętrzach – czym się charakteryzuje?
Urządzając nasze domy i mieszkania, często kierujemy się konkretnym stylem wnętrzarskim. Jest ich wiele, a każdy ma swoje założenia, zarówno co do materiałów oraz struktur, jak i kolorów oraz dodatków. Niektóre były popularne w jakimś sezonie, inne są ponadczasowe i cieszą się popularnością od wielu lat...
Czytaj dalej
Styl art deco w Twoim mieszkaniu – jak go odtworzyć z klasą
Styl art deco to wyjątkowy nurt w sztuce, obejmujący malarstwo, grafikę, architekturę oraz aranżację wnętrz. Nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza „sztukę dekoracyjną”. Ten styl narodził się w latach 20. i 30. XX wieku. Powstał jako odpowiedź na dominującą wtedy secesję, pełną falistych linii, bogatych zdobień i pastelowych barw.
Czytaj dalej
Mocha Mousse – kolor roku 2025 – co wspólnego ma kawa z myszą?
Każdy rok przynosi ze sobą nowości w obszarze designu. Choć zwykle te pierwsze określane są jako „Moda wiosna – lato”, to już wcześniej znane są najważniejsze oraz najgorętsze trendy, które będą definiować, co w tym sezonie będzie...
Czytaj dalej
Nowoczesny salon - pomysły na aranżację
W nowoczesnym salonie króluje przestronność, minimalizm i jasna paleta barw. Razem tworzą one harmonijną i funkcjonalną przestrzeń. Takie aranżacje opierają się na zasadzie „mniej znaczy więcej”, gdzie każdy element ma swoje miejsce i cel. Zamiast wielu dekoracji liczy się przemyślana forma i jakoś detali. Proste linie, geometryczne kształty oraz wyraźne krawędzie mebli i dodatków podkreślają nowoczesny styl....
Czytaj dalej
KIAF – Międzynarodowe Targi Architektury i Projektowania Wnętrz z udziałem Alfaram
Dla producentów wyposażenia wnętrz różnorodne targi branżowe są okazję do zaprezentowania swoich produktów szerszemu gronu osób, grup i zawodów z tą branżą związanych. Również my skorzystaliśmy z takiej okazji.
Czytaj dalej
Pomysły na inspirujące aranżacje z wykorzystaniem lustra w sypialni
Jak wskazuje tytuł, w tym artykule chcemy pochylić się nad aranżacjami, jakie można stworzyć dzięki lustrom. Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym z oczywistych względów często pojawiają się jako praktyczny i funkcjonalny element wyposażenia. My jednak chcemy pójść bardziej w stronę wystroju, a więc skupić się na aspekcie wizualnym.
Czytaj dalej
Alfaram po raz drugi na Targach MEBLE POLSKA
Jako producent luster wiemy, jak ważne jest docieranie z naszymi produktami do różnych przedstawicieli branż związanych z ich wykorzystaniem. Jest to również istotne dla producentów mebli, do których lustra są najczęściej dodatkiem. Dodatkiem do wyposażenia, który może też pięknie uzupełnić cały wystrój i aranżację przestrzeni. Podkreślić charakter pomieszczenia, a także samych mebli. Dlatego w zeszłym roku nawiązaliśmy współpracę z ich producentem firmą Wipmeb.
Czytaj dalej
Nowoczesne lustra łazienkowe – elegancja i inteligentne funkcje w jednym
Poznaj rewolucję w aranżacji łazienki! W naszym najnowszym wpisie dowiesz się, jak nowoczesne lustra z inteligentnym podświetleniem LED łączą elegancję z funkcjonalnością ułatwiając codzienne rytuały. Sprawdź, jak technologia zmienia oblicze Twojego wnętrza!
Czytaj dalej
Lustra nad komodę — w salonie i nie tylko
Komoda kojarzona jest z przechowywaniem bielizny osobistej i drobnej odzieży. Dlatego stała się popularnym elementem wyposażenia sypialni. Jednak i w salonie znajduje szerokie zastosowanie jako mebel na dokumenty, najróżniejsze drobiazgi czy bieliznę stołową.
Czytaj dalej
Styl Quiet luxury we wnętrzach — trend oraz filozofia minimalizmu i luksusu
Aranżacje wnętrz często wykonywane są z wykorzystaniem konkretnego stylu. Niektóre są ponadczasowe, inne stają się popularne i modne lub co jakiś czas do łask wracają. Niektóre znane są od dawna, ale pojawiają się też nowe trendy. Do takich nurtów należy quiet luxury.
Czytaj dalej