Lustro z oświetleniem

Jak ważne jest oświetlenie lustra?

O ile przy lustrach dekoracyjnych odpowiednie oświetlenie można wykorzystać głównie do tego by uwydatnić i podkreślić walory pomieszczenia, tak w przypadku luster łazienkowych światło odgrywa dużo większą rolę. Precyzyjne i właściwie dobrane oświetlenie jest kluczową sprawą przy codziennej toalecie, dlatego warto poświęcić trochę czasu by odpowiednio dopasować je do kształtu i rozmiaru lustra, a także układu pomieszczenia. Powinniśmy więc dowiedzieć się na co szczególnie zwrócić uwagę, żeby oświetlenie dało najlepszy efekt i współgrało ze zwierciadłem lub jak najlepiej podkreśliło walory wizualne pomieszczenia.

Jak dobrać oświetlenie do lustra?

W przypadku oświetlania luster w łazience chcemy przede wszystkim poprawić ich funkcjonalność, dlatego ważne jest dopasowanie oświetlenia właśnie pod względem rozmiaru i kształtu zwierciadła. Jeśli zdecydowaliśmy się na wąskie ale wysokie lustro, najlepiej będzie oświetlić je po bokach po obu stronach, jeśli to możliwe przez całą jego wysokość. Takie oświetlenie da najlepszy efekt zarówno pod względem funkcjonalnym jak i wizualnym.  Jeżeli lustro jest szerokie, lepszym wyborem byłoby oświetlenie go od góry, wówczas światło rozłoży się równomiernie na całej jego powierzchni, światła boczne mogłyby nie być wystarczające i środek lustra nie zostałby odpowiednio doświetlony. Kiedy w grę wchodzą okrągłe lustra, sprawdzi się zarówno oświetlenie z boku, jak i z góry. 

Alternatywą dla oświetlania luster są lustra posiadające własne źródło światła, obecnie dużą popularnością cieszą się lustra LED. W dostępnych w naszym katalogu modelach oświetlenie znajduje się za taflą zwierciadła, co wcale nie oznacza, że działa przez to gorzej. Diody pełnią głównie funkcję dekoracyjną, a największe natężenie światła występuje po bocznych stronach lustra. Oznacza to tyle, że twarz może nie być doskonale doświetlona i robienie wymagających większej dokładności czynności takie jak makijaż mogą być utrudnione, ale wciąż modele te mogą dobrze się sprawdzić przy codziennej toalecie. Takie oświetlenie dobrze sprawdzi się w roli dekoracyjnej i pozwoli podkreślić mocne strony naszego wnętrza. Najlepiej będą prezentować się w bardziej nowoczesnych aranżacjach.

Barwa oświetlenia też ma znaczenie

Przy wyborze oświetlenia należy szczególną uwagę zwrócić na dobór odpowiedniej jego barwy. Wyróżnia się trzy główne jej typy: ciepłą, neutralną i zimną. Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że wpływa ona na więcej czynników niż tylko kolor świata. To co można nią podkreślić i do czego najlepiej nada się poszczególny jej typ nie jest wcale kwestią drugorzędną. Od jej wyboru może zależeć to, jak lustro sprawdzi się w danym zadaniu.

Barwa ciepła charakteryzuje się żółtawym kolorem światła i jest najbardziej zbliżona do tradycyjnego oświetlenia. Sprawdzi się przede wszystkim w miejscach przeznaczonych do wypoczynku i relaksu. Wpływa pozytywnie na klimat pomieszczenia, sprawiając że jest ono zdecydowanie bardziej przytulne, dlatego świetnie nada się do miejsc takich jak salon, sypialnia, czy korytarz. Wygładza również nasze rysy twarzy, dlatego w lustrach oświetlonych tym światłem będziemy wyglądać korzystniej.

Barwa naturalna, czyli tak zwane światło białe jest najbardziej zbliżone do światła słonecznego. Jest ona łagodniejsza dla oka, dlatego dobrze po nią sięgnąć, gdy odczuwamy zmęczenie od zbyt długiego przebywania przy cieplejszym lub zimniejszym oświetleniu, dlatego doskonale sprawdzi się w miejscu pracy. Oświetlone nią lustro cechuje się najbardziej wiarygodnym odbiciem.

Barwa zimna jest najchłodniejszą z dostępnych opcji, a jej kolor przechodzi delikatnie w odcienie błękitu. Dobrze podkreśla kontury i uwypukla przestrzeń, dzięki czemu doskonale nadaje się do wykorzystania przy lustrach, którymi chcemy pomóc podkreślić i uwydatnić jakiś element, tak by zwrócić na niego uwagę. Można je często spotkać w centrach handlowych. Barwa ta bardzo pobudza, ale także w dużej ilości może męczyć bardziej wrażliwe oczy, dlatego świetnie sprawdzi się jako oświetlenie pojedynczego elementu jakim jest lustro. 

Jak widać lustra to nie tylko tafla zwierciadła czy ozdobna rama. Na ich funkcjonalność i dekoracyjność wpływa także odpowiednie oświetlenie. Dostępna w naszym katalogu bogata oferta pozwala na wybór lustra, które dopasuje się do posiadanego już oświetlenia, a także szeroki wachlarz luster LED z możliwością wybrania najbardziej odpowiadającej barwy oświetlenia.

Produkt dodany do porównania

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.