Nowe, ciągle ewoluujące technologie, wynalazki i postęp oraz zmieniające się normy dotyczące ochrony środowiska w każdej dziedzinie sprawiły, że bardzo wiele rzeczy poprzez lata zmieniało swoją formę, wygląd i właściwości. Do tej grupy zaliczają się z pewnością lustra. Jeden z rodzajów to lustra kryształowe, kiedyś, a niekiedy i do dziś, kojarzone z luksusem, a przez inne osoby z reliktem przeszłości. Dlaczego tak się dzieje, czym one właściwie są i czy obecnie można je kupić?

Prawdziwe lustra kryształowe dziś są już bardzo trudno dostępne, jedynie jako starocie. Praktycznie nie są już produkowane w pierwotnej postaci. Jest to wynikiem rozwoju technologii stosowanych w szklarstwie, a także skutkiem wprowadzanych dyrektyw w zakresie ochrony środowiska. Efektem tego były zmieniające się materiały oraz metody wykorzystywane do produkcji luster. Od wieków ewoluowały, żeby od polerowania metalu, przez szkło ołowiowe, dojść do współczesnych luster float oraz do lustra OptiWhite.

Lustro kryształowe

W czasach, kiedy technologie szklarskie nie były tak rozwinięte jak dziś, do fazowania i cięcia kryształowego szkła były wykorzystywane kamienie szlifierskie. Jednak było to trudne bez zastosowania odpowiedniego szkła, łatwiej poddającego się obróbce, włącznie z uzyskaniem dekoracyjnych faz. Takim okazało się szkło ołowiowe, które zawierało od 18 do nawet 80% tlenku ołowiu. Dzięki tym związkom uzyskiwano lepszy współczynnik łamania światła oraz większą przeźroczystość. Takie szkło, z którego wykonywano lustra kryształowe, było przejrzyste i jednocześnie mniej twarde.

Minusem był fakt, że szkło ołowiowe wytwarzano w procesie rozciągania i walcowania gorącej masy, co skutkowało jego falistą strukturą. Tak wytworzone lustra mogły więc nieco zakrzywiać odbicie. Poza tym brak sposobu na zabezpieczenie spodu przed działaniem wilgoci sprawiał, że spodnia, srebrna warstwa oraz ołów ulegały korozji, a na lustrze pojawiały się ciemne plamy. Jednak największy problem stanowiła duża zawartość bardzo szkodliwego dla ludzi oraz środowiska ołowiu.

Dlatego w dzisiejszych czasach nie tylko technologia produkcji szkła się zmieniła. Restrykcyjne dyrektywy Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska narzuciły wykluczenie ołowiu w produkcji luster. To sprawiło, że nie były już tak efektowne, jak kryształowe. Dodatkowo zawartość żelaza powodowała zielonkawe zabarwienie na krawędziach i na tafli.

Współcześnie szkło float jest wytwarzane przez wylewanie stopionej masy szklanej na kąpiel cynową, a potem poddawane obróbce ogniowej dla uzyskania gładkiej powierzchni. Tak powstają najwyższej jakości lustra, z zabezpieczoną przed wilgocią spodnią warstwą. Pozornie bezbarwne, w rzeczywistości float mają jednak zielonkawy odcień.

Szkło OptiWhite — lustra

Sposób na bielsze lustra i pozbycie się zielonkawego zabarwienia jako pierwsza znalazła firma Pilkington. Wynalazła szkło o zmniejszonej zawartości żelaza, co w znacznej mierze eliminowało zielony kolor. Szkło o nazwie OptiWhite pozwoliło na produkcję następcy białych luster kryształowych. To szkło wymyślone przez firmę Pilkington stało się dziś znakiem najczystszych luster. Wykonane ze szkła o prawie idealnej przejrzystości, charakteryzują się bardzo jasnym odbiciem.

W tej nowoczesnej technologii roztopiona masa szklana również jest wylewana na powierzchnię cyny, co pozwala uzyskać idealną gładkość, i wyeliminować wady optyczne. Jednak OptiWhite ma obniżoną zawartość żelaza i jest całkowicie przeźroczyste oraz pozbawione zielonkawego zabarwienia.

Stopniowo także inni wytwórcy poszli w te ślady, produkując swoje wersje. Jedną z nich jest szkło ClearVision marki AGC. Lustra OptiWhite lub ClearVision zwane współczesnymi lustrami kryształowymi to rodzaj ich zamiennika. Te prawdziwe bardzo ciężko dziś dostać, można je znaleźć głównie na targach i w sklepach ze starociami.

Współczesne lustra kryształowe, czyli fazowane

Lustra OptiWhite jako alternatywa do dawnych luster kryształowych także robią duże wrażenie i prezentują się równie pięknie. Przy tym charakteryzują się dużo lepszą jakością, trwałością i gładkością oraz nienagannym wyglądem, a technologie obróbki krawędzi stwarzają dużo lepsze oraz efektowniejsze możliwości. Nowoczesne urządzenia szklarskie potrafią wykonać najbardziej skomplikowane fazy.

To właśnie w odniesieniu do luster fazowanych, wciąż świadomie lub mylnie, funkcjonuje określenie lustra kryształowe, także jako znak najlepszej jakości. Fazowanie sprawia, że krawędź lustra jest niżej niż sama tafla, co tworzy piękne efekty wizualne po odbiciu światła. Dlatego lustra fazowane są często stosowane jako element dekoracyjny w aranżacji wnętrz, choć wciąż zachowują swoją podstawową funkcję. Są więc wykorzystywane w różnych pomieszczeniach, w przedpokoju, a często jako lustra do łazienki. Można je bowiem przyklejać do płytek, gdyż faza zapewnia dobre przyleganie do powierzchni. Taka tafla wygląda jakby była w lustrzanej ramie. Umieszczona w centralnym punkcie salonu, będzie wizytówką całego domu lub mieszkania jako lustro dekoracyjne.

Lustro OptiWhite czy float – które wybrać?

Szkło OptiWhite jest droższą alternatywą do standardowych tafli float, jednak ma sporo lepszych właściwości. Warto wiedzieć, że w porównaniu do zwykłego szkła float, charakteryzuje się bardziej neutralnym zabarwieniem szkła i lepszą przepuszczalnością światła oraz przeźroczystością. Świetnie transmituje energię słoneczną oraz uwydatnia krawędzie szkła, pozwalając uzyskać rozświetlone i przestronne wnętrza. 

Zapewnia zjawiskowe oraz dużo bardziej spektakularne efekty wizualne niż w przypadku szkła float. Jego specyfika sprawia też, że lustro OptiWhite nie ma wspomnianego, zielonkawego odcienia. Szkło jest przy tym bardzo łatwe do utrzymania w czystości oraz bardzo wytrzymałe. Można je też hartować i laminować, co pozwala na produkcję produktów odpornych na czynniki zewnętrzne.

Jedynym minusem w stosunku do szkła float wydaje się być wyższa cena. Jednak więcej można znaleźć zalet, tym bardziej, gdy kupuje się lustro na lata. Lustro OptiWhite można zakupić w standardowych wielkościach lub zamówić szkło OptiWhite na wymiar.

Super białe lustra

Jak widać współczesne lustro kryształowe, czyli lustro OptiWhite jest bardzo dobrą alternatywą dla tych dawnych i prawdziwych. Jest nie mniej efektowne i atrakcyjne, a do tego trwalsze i znacznie lepsze jakościowo. Choć dziś modne są postarzane lustra mające wyglądać jak kryształowe z plamami, to zaletą szkła Optiwhite jest mimo wszystko brak ciemnych plam. Dzięki temu można znacznie dłużej cieszyć się jego perfekcyjnym i pięknym wyglądem oraz wyraźnym odbiciem.

Lustro dekoracyjne, praktyczne, na wymiar, ścienne czy stojące, wykonane ze szkła OptiWhite świetnie zastąpi stare, kryształowe. Alfaram w ofercie posiada równie efektowne, podobne co do właściwości tafle ClearVision. Przy większości produktów jest możliwość wyboru rodzaju tafli lustra ze standardowej na ClearVision.

Polecane lustra z taflą ClearVision

Produkt dodany do porównania

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.