- Aktualności
- 6 polubień
- 4954 odwiedzin

Lustra we wnętrzach to element zarówno funkcjonalny, jak i dekoracyjny. Duże lustra stojące czy lustra ścienne, nie muszą być jedynie praktycznym dodatkiem, w którym się przeglądamy. Wiadomym jest, że odpowiednio dobrane i umieszczone lustro może doświetlić oraz optycznie powiększyć, podwyższyć lub poszerzyć przestrzeń, korygując proporcje. Jednak warto przy okazji pamiętać o estetycznych i ozdobnych walorach. Taką rolę pełnią przede wszystkim duże lustra, w szczególności w ramach.
Rama do dużego lustra jest nie tylko oprawą tafli. Dobrze dopasowana do stylu aranżacji oraz pozostałego wystroju i wyposażenia, staje się efektownym elementem dekoracyjnym i dopełnieniem całości. To swego rodzaju narzędzie aranżacyjne, które stwarza mnóstwo możliwości i odmienia wnętrza, nadając im zupełnie inny charakter.
Lustra w aranżacji wnętrz
Wybór odpowiedniego lustra do pomieszczenia wymaga przemyślenia. Lustra na ścianę czy lustro stojące, wiele zależy od jego zastosowania oraz wielkości i rodzaju wnętrza. Inne mogą sprawdzić się do pokoju i przedpokoju, a inne do łazienki. W łazience i przedpokoju oczywiście lustra spełniają głównie funkcję praktyczną. Nie znaczy to jednak, że przy okazji nie mogą zdobić i podkreślać przestrzeń. Duże lustra do salonu to już zwykle bardziej dekoracyjny element. Odpowiednio dobrany kolor i wygląd ramy, będzie istotnym elementem w całej aranżacji wnętrza. Dobrze zaplanowana nie tylko powiększy optyczne przestrzeń. Nada charakteru i podkreśli styl aranżacji w każdym pomieszczeniu.
Dekoracyjne walory luster
Warto zaznaczyć, że ważne jest też to, co odbije się w lustrze. Pięknie prezentują się rośliny doniczkowe, różne dekoracje oraz obrazy. Obraz odbijający się w dużym lustrze w pięknej ramie jest dodatkową ozdobą, która zyskuje nową oprawę. Dobrze jest zadbać o ciekawe odbicie w lustrze, dla wyeksponowania wybranych elementów wystroju. Jest to także prosty i szybki sposób na delikatną zmianę aranżacji przestrzeni.
Jeśli chodzi o duże lustra w aranżacji wnętrz, to warto również bawić cię światłem oraz wykorzystywać grę światłocienia. Odpowiednio oświetlone lustro i odbijające się w nim światło, nada przestrzeni dodatkowego blasku, rozświetlając wnętrza. Naturalne, czy sztuczne światło po odbiciu w lustrze, może tworzyć różne struktury światłocienia w pomieszczeniu. Jeśli pokój jest ciemny, można umieścić duże lustro na bocznej ścianie obok okna lub naprzeciw, tak żeby odbiło jak najwięcej naturalnego światła.
Aranżacja luster dekoracyjnych - jakie wybrać
Lustra to uniwersalne dodatki, które pasują do każdego rodzaju pomieszczenia, na dużym i małym metrażu. W łazience, przedpokoju, sypialni, salonie i jako dodatek do garderoby. Znajdą swoje miejsce w aranżacjach nowoczesnych oraz klasycznych i w każdym innym stylu wnętrzarskim.
Jak wykorzystać lustro w aranżacji wnętrz? Kształt i orientacja powinny być dobrane do miejsca, gdzie będzie wisiało lub stało, oraz do funkcji, jaką ma pełnić. Wiszące lustra poziome sprawdzają się nad łóżkiem, sofą lub komodą. Nad toaletką można wybrać modele kwadratowe lub okrągłe. Te drugie lepiej pasują do aranżacji, w których przewijają się elementy okrągłe i obłe. Pierwsze wpisują się we wnętrza z przewagą prostych linii. Można wykorzystać także nietypowe kształty, jak choćby elipsy czy trójkąty. Pionowe lustra prostokątne do przeglądania to propozycja na ścianę w przedpokoju lub na szafę.

Niekiedy warto wykorzystać minimalistyczne lustra bez ram, lub zależnie od wystroju zastosować lustro w ramie. Ważny jest materiał, z jakiego jest wykonana, kolor, forma, wielkość, kształt i elementy ozdobne. Małe czy duże, bez ram, w ramach prostszych lub dekoracyjnych, lustra mogą mieć najróżniejszą formę, którą łatwo dopasować do każdego wnętrza.

Jak zaaranżować lustro we wnętrzu
Oczywistym i niezbędnym elementem jest lustro w łazience. Tu liczy się funkcjonalność, ale też wygląd. Ważne jest umieszczenie go nad umywalką na takiej wysokości, żeby domownicy mogli bez problemu się w nim wiedzieć. W łazience ważne jest dobre doświetlenie lustra. Jeśli jest taka możliwość, można dla optycznego powiększenia pomieszczenia, zamontować duże lustro łazienkowe na całej ścianie nad umywalką. W przypadku mniejszego, można wybrać zależnie od wystroju minimalistyczną lub zdobioną ramę. W niedużych łazienkach lepiej sprawdzi się samo szkło.
Lustro w przedpokoju służy przeglądaniu się i szykowaniu przed wyjściem. Żeby można zobaczyć całą sylwetkę, powinno być odpowiednio duże, najlepiej prostokątne i pionowe. Przedpokoje często bywają ciemne, ale też wąskie. W pierwszym przypadku trzeba zadbać o doświetlenie lustra, co przy okazji nada wnętrzu nieco blasku. W drugim, ważne jest, żeby to co odbije się w lustrze było uporządkowane i nie wnosiło chaosu do przestrzeni. Duży przedpokój to z kolei świetne miejsce na efektowne i szerokie ramy do luster, podkreślające wystrój i styl aranżacji. Sprawdzi się też większe lustro stojące na ruchomej ramie.
Lustro w sypialni przydaje się przy kompletowaniu garderoby i ubieraniu się. W mniejszej sypialni lepsze będzie lustro ścienne. Do dużej można wybrać lustro stojące. Takie w ruchomej ramie pozwoli na przejrzenie się w różnej perspektywie. W przypadku braku miejsca na ścianie, sprawdzi się tafla lustra na drzwiach szafy.
Lustra w salonie - aranżacje
Lustra w salonie pełnią przede wszystkim funkcje dekoracyjną. Podkreślają wystrój pokoju i inne elementy wyposażenia. To przysłowiowa wisienka na torcie, nadająca wnętrzu zupełnie innego charakteru. Światło naturalne czy sztuczne, rozświetli je dodatkowym blaskiem. Lustro wiszące czy lustro stojące, w przypadku dużego salonu, warto wybierać ozdobne, duże ramy do luster. Oczywiście odpowiednio dobrane do stylu aranżacji wnętrza. Ciekawym pomysłem na lustra w salonie, jest kompozycja kilku mniejszych, także w różnych kształtach. Inny pomysł to duże, poziome i prostokątne lustro zawieszone nad sofą. Jeśli salon jest mały i jest możliwość, warto zawiesić dwa lustra naprzeciw siebie. To także dobre rozwiązanie w przypadku wąskiej sypialni lub przedpokoju.